Veselības apdrošināšanai tiek palielināts ar nodokļiem neapliekamais limits

No 2024. gada 1. janvāra Latvijā tiek būtiski palielināts ar ienākuma nodokli neapliekamais limits veselības apdrošināšanas polisēm – no līdzšinējiem 426,86 eiro līdz 750 eiro


No 2024. gada 1. janvāra Latvijā tiek būtiski palielināts ar ienākuma nodokli neapliekamais limits veselības apdrošināšanas polisēm – no līdzšinējiem 426,86 eiro līdz 750 eiro. Darba devējiem, kas iegādāsies saviem darbiniekiem veselības apdrošināšanas polises šī limita ietvaros, par to nebūs jāmaksā darba algas nodokļi. Tādējādi veselības apdrošināšanas polises kļūs daudz pieejamākas un noderīgākas, skaidro Latvijas Apdrošinātāju asociācijas (LAA) pārstāvji.

“Tas ļaus darba devējiem nodrošināt saviem darbiniekiem daudz labākas polises, kas tiem sniegs reālu, nevis teorētisku atbalstu veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā. 750 eiro vērtas polises varēs klientiem nodrošināt labu segumu un pakalpojumu apmaksu,” saka Jānis Abāšins, Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents.

Latvijas situācijā veselības apdrošināšana ir īpaši svarīgs bonuss darba ņēmējiem, ņemot vērā valsts finansēto veselības aprūpes pakalpojumu zemo pieejamību, uzsver LAA pārstāvji. Vairāki pētījumi un darba devēju novērotās tendences rāda, ka veselības apdrošināšanas polise ir pirmais bonuss, ko darba ņēmēji sagaida, un nereti tas jau tiek uztverts par pašsaprotamu. Veselības apdrošināšana ir ļoti būtisks atspaids veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanā – veselības apdrošināšanas prēmijas ir aptuveni 10% lielumā no valsts veselības aprūpes budžeta.

Asociācijā norāda, ka 426 eiro nodokļu atvieglojuma limits veselības apdrošināšanas polisēm bija spēkā kopš 2006.gada. Taču veselības aprūpes pakalpojumu cenas šajā laikā pieauga, īpaši pēdējos gados, un polises, ko limita ietvaros varēja atļauties darba devēji darbiniekiem, kļuva arvien tukšākas un sliktākas - ar ierobežotu segumu un apmaksājamo pakalpojumu klāstu, kā arī, iegādājoties polises virs nodokļu atvieglojuma limita, darba devējiem nācās piemaksāt vēl arī nodokļu summu.

Grozījumi iedzīvotāju ienākuma nodokļa likumā, ko parlaments apstiprināja 2024. valsts budžeta likuma paketē, paredz šo situāciju labot un nosaka 750 eiro ar nodokļiem neapliekamo limitu.

Latvijā veselības apdrošināšana ir lielākais apdrošināšanas veids, kas LAA ieskatā ir netipiski, pat salīdzinājumā ar mūsu tuvējām kaimiņvalstīm Lietuvu un Igauniju. LAA skaidro, ka to sekmē apgrūtināta valsts veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība, veselības apdrošināšanas polises kā atlīdzības sistēmas sastāvdaļas popularitātes pieaugums un sabiedrības novecošanās, kas nes līdzi paaugstinātu vajadzību pēc medicīniskajiem pakalpojumiem.

2023.gada deviņos mēnešos visvairāk prēmiju Latvijā parakstīts veselības apdrošināšanā - 127,343 miljoni eiro, kas ir par 21,4% vairāk nekā 2022.gada deviņos mēnešos, un veidoja 24% tirgu. Arī apdrošināšanas atlīdzībās apdrošinātāji 2023.gada deviņos mēnešos visvairāk izmaksāja veselības apdrošināšanā - 80,473 miljonus eiro, kas ir par 13,9% vairāk nekā 2022.gada deviņos mēnešos, un veidoja 24,1% tirgus.

RED insurance brokers

RED – ne tikai spilgts, bet arī profesionāls un Tev draudzīgs tonis