Ugunsnelaime - vislielākais drauds tavam mājoklim

Lai arī jau trīs gadus atbilstoši Ugunsdrošības noteikumu prasībām, katrā mājoklī obligāti ir jābūt uzstādītam un aktīvam vismaz vienam dūmu detektoram, vēl joprojām 16 % Latvijas mājokļu nav ar to aprīkoti.


Šobrīd pieejami dažādi detektori, kas ar signālu jau savlaicīgi var brīdināt par tuvojošajām briesmām, pasargāt no nelaimes un izglābt dzīvības. Taču joprojām arī šajā ziemas sezonā dati rāda, ka ugunsnelaimes ir radījušas vislielākos un dārgākos zaudējumus mājsaimniecībām Latvijā.

Lai arī jau trīs gadus atbilstoši Ugunsdrošības noteikumu prasībām (stājās spēkā 2020. gada 1. janvārī) katrā mājoklī obligāti ir jābūt uzstādītam un aktīvam vismaz vienam dūmu detektoram, vēl joprojām 16 % Latvijas mājokļu nav ar to aprīkoti, tā noskaidrots If Apdrošināšanas veiktajā pētījumā.

“Pieteikumus par uguns izraisītām nelaimēm saņemam ik dienu. Iemesli ir ļoti dažādi, sākot ar sadzīves tehnikas un pagarinātāju bojājumiem, aizmirstām svecēm (īpaši Adventes laikā), ēdiena, kas aizdedzies gatavošanas laikā, līdz pat apkures iekārtu ekspluatācijas noteikumu pārkāpumiem, apkures iekārtu bojājumiem un nepareizas dūmvadu izbūves, kā arī elektroinstalāciju bojājumiem. Zaudējumu apmēri katrā atlīdzību lietā atšķiras, jo dažāds ir gan ēku stāvoklis, gan iedzīves vērtība, kā arī citi aspekti. Viens no lielākajiem aizvadītā gada atlīdzības gadījumiem bija ugunsgrēks privātmājā, kas izcēlās elektroinstalācijas bojājumu dēļ un kā rezultātā klientam tika izmaksāti vairāk nekā 200 000 eiro,” atklāj Iveta Briede, If Apdrošināšanas īpašuma atlīdzību grupas vecākā atlīdzību regulētāja.

 

Dūmvadi – viens no biežākajiem ugunsnelaimes cēloņiem

Lai gan Ministru kabineta noteikumi paredz, ka sodrēji no dūmvadiem jātīra pirms apkures sezonas sākuma, kā arī pēc nepieciešamības vismaz vienu reizi apkures sezonā. Tomēr praksē pierādās kas cits. Un to apliecina arī If veiktā pētījuma dati: 47 % respondentu bija norādījuši, ka ik gadu dūmvadu tīrīšanai tiek nolīgti profesionāli skursteņslauķi, tomēr teju tikpat – 48 % – bija atzīmējuši, ka profesionāļu palīdzību lūdz tikai reizi piecos gados, bet pārējā laikā skursteņu tīrīšanu veic pašrocīgi. Iespējams, tieši šī paviršā attieksme pret tik būtiskām sadzīves lietām ir iemesls biežām ugunsnelaimēm.

 

Ikviens ugunsgrēks ir zaudējums

Detektori nevar pasargāt no ugunsnelaimes, taču to funkcija ir brīdināt. Bet brīdinājuma signālu var saņemt tikai tad, ja detektors ir novietots pareizi un regulāri tiek pārbaudīts. Būtu vēlams reizi mēnesī pārliecināties, ka nav izlādējušās baterijas, taču, kā atklāja respondentu atbildes If veiktajā pētījumā, Latvijas iedzīvotāji detektoru stāvokli nepārbauda pietiekami regulāri – 55 % aptaujāto tam pievērš uzmanību vienreiz gadā un retāk.

Lai vēl vairāk pasargātu savus mājiniekus un dzīvesvietu, ieteicams mājoklī, kurā ir krāsns vai kamīns, gāzes apkures sistēma, gāzes plīts vai gāzes sildītājs, uzstādīt arī tvana gāzes detektoru. Pētījuma dati parādīja, ka šobrīd ar tvana gāzes detektoru ir aprīkotas 39 % Latvijas mājsaimniecību.

Domājot par ģimenes finansiālo drošību, liela daļa Latvijas iedzīvotāju savu mājokli ir apdrošinājuši, tādējādi rūpējoties par materiālajām vērtībām. Tomēr uguns var atņemt ko vairāk – dzīvību. Esiet proaktīvi – obligāti uzstādiet dūmu detektoru, pārliecinieties, vai jūsu mājoklī būtu noderīgs arī tvana gāzes detektors, uzturiet tehniskā kārtībā savas mājvietas apkures iekārtas un to dūmvadus. Ja dzīvojat privātmājā, obligāti nodrošiniet mājvietu arī ar ugunsdzēšamo aparātu!

 

If Apdrošināšanas veiktajā aptaujā Latvijā, Lietuvā un Igaunijā piedalījās nedaudz vairāk nekā 1000 cilvēku no katras valsts.

Avots

RED insurance brokers

RED – ne tikai spilgts, bet arī profesionāls un Tev draudzīgs tonis