Padomi drošam pārgājienam

Siltais laiks tā vien vilina doties pastaigās un pārgājienos, lai baudītu Latvijas vasaru un smeltos spēkus dabā.


Pārgājiens ir viens no demokrātiskākajiem un pieejamākajiem aktīvās atpūtas veidiem. Pirmajā mirklī var šķist – kas gan tur sevišķs? Liekam plecos mugursomu un ejam! Taču, lai došanās pārgājienā būtu droša un kļūtu par patiesi pozitīvu piedzīvojumu, tam nepieciešams sagatavoties.

Desiņas un laba kompānija

Vaicāts, kas noteikti jāņem līdzi, dodoties pārgājienā, piedzīvojumu organizācijas “Lūzumpunkts” vadītājs un instruktors Māris Lazdiņš jokodams atbild: “Desiņas, ko uzcept ugunskurā! Ejot pārgājienā ar ģimeni, tā ir ārkārtīgi svarīga lieta. Pikniks, īpaši bērniem, ir viena no aizraujošākajām pārgājiena daļām, jo ēdienreize ārā, neierastos apstākļos var izvērsties īstā piedzīvojumā. Un ne mazāk svarīga, protams, ir kompānija, ar kuru kopā dodamies, jo labā kompānijā gan bērni, gan pieaugušie šo piedzīvojumu vēlēsies atkārtot.”

Lai pārgājiens būtu drošs un veselīgs, instruktors aicina tam labi sagatavoties un pievērst uzmanību vairākām svarīgām lietām.

  • Paziņojiet vēl kādam, ka plānojat doties pārgājienā. Tas noteikti jādara, ja pārgājienā dodaties pirmo reizi – it sevišķi, ja ejat vienatnē. Painformējiet tuviniekus par to, kur dodaties un uz cik ilgu laiku. Turklāt, ejot kopā ar ģimeni, tā ir laba prakse, ko ieaudzināt jauniešiem – informēt kādu, kurš potenciālas nelaimes gadījumā varētu palīdzēt vai organizēt palīdzību.
  • Mobilais telefons – obligāts! Vēl labāk, ja tie ir divi mobilie telefoni un bezvadu telefona lādētājs, lai situācijā, kad atgadās kas nepatīkams, būtu iespēja sazināties un lūgt palīdzību vai informēt par savu atrašanās vietu.
  • Cukuru saturošs produkts – būtiski jebkurā pārgājienā! Cukurs ir viens no enerģijas avotiem, un tam noteikti jābūt līdzi pārgājienā. Šokolāde, konfektes, enerģijas batoniņi – jebkāda veida cukuru saturoši produkti, kas palīdzēs ātri atgūt enerģiju, ja kādā brīdī izsīks spēki.
  • Bez ūdens ne soli! Par ūdens dzeršanu īpaši jāatceras lietainā laikā, uzsver instruktors: “Problēmas parasti rodas tieši lietainās dienās, kad cilvēki aizmirst regulāri padzerties.” Vidēji cilvēkam nepieciešami vismaz 1,5 litri ūdens dienas laikā, bet jāņem vērā, ka karstā dienā dzert gribēsies vēl vairāk. Ejot pārgājienā, ir labi zināt, vai plānotajā ceļa posmā būs iespēja ūdens rezerves papildināt.
  • Vai pirmajam pārgājienam iegādāties jaunu inventāru? Viens no svarīgajiem jautājumiem, kas parasti rodas, gatavojoties pārgājienam: ko vilkt mugurā un kājās, lai justos komfortabli. Māris Lazdiņš aicina “Lai labāk izprastu mūsu pašu vajadzības attiecībā uz apģērba materiāliem, vispirms ir jāsāk iet pārgājienos un tad, balstoties pieredzē, sapratīsim, kas patiešām nepieciešams. Taču ir jāievēro daži svarīgi principi.”
  • Izvēlieties pārbaudītus apavus, kuros ejot jūtaties ērti! Nevelciet jaunus apavus, kas nav izmēģināti iepriekš! Pretējā gadījumā veidosies tulznas un nobrāzumi. Vismaz nedēļu pastaigājiet pārgājiena apavos, kaut vai dodoties uz veikalu, lai saprastu, cik komfortabli jūtaties. Ejot vienkāršos pārgājienos, speciāli pārgājiena apavi nav pats nepieciešamākais, varat vilkt arī vienkāršus skriešanas apavus. Ja pārgājieni kļūs par regulāru brīvā laika pavadīšanas veidu, tad jāparūpējas par īpaši pārgājieniem piemērotiem, ūdensnecaurlaidīgiem apaviem.
  • Apģērbs – piemērots laika apstākļiem un vairākās kārtās. Pirmkārt, dodoties pārgājienā, jānoskaidro, kādi laika apstākļi gaidāmi. Pērkona negaiss var pārsteigt pēkšņi, un karsta diena dažu stundu laikā var kļūt vēsa. Saulainā laikā noteikti nedrīkst aizmirst par galvassegu, kas ir tikpat svarīga kā ūdens! Pārgājienā nevajadzētu vilkt džinsu bikses – jāģērbjas ērti, materiāliem jābūt viegli žūstošiem. Jāpasargā sevi arī no lietus – vēsākā dienā jābūt līdzi lietus jakai, kā arī siltākam rezerves džemperim vai maiņas drēbēm. Svarīgi, lai apģērbs būtu vairākās kārtās, ko var ērti pielāgot tā brīža apstākļiem.
  • Ērces atstājam mežos un pļavās. Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, laikā no šī gada janvāra līdz aprīlim reģistrēti 26 Laima slimības un divi ērču encefalīta gadījumi. Jāatceras, ka ērces ir visaktīvākās no maija līdz oktobrim, tādēļ Māris Lazdiņš īpaši uzsver: "Pasargājiet sevi no ērcēm un odu kodumiem ar speciālu izsmidzināmo līdzekli. Līdzeklis noteikti jāizsmidzina uz kājām un rokām, vietās, ko nesedz apģerbs, kā arī tur, kur ir apģērba savienojuma līnijas, piemēram, bikses un zeķes. Savukārt pēc pārgājiena mājās jāpārbauda, vai uz ķermeņa nerāpo un vai nav piesūkusies ērce. Ideāli, ja uzreiz pēc pārgājiena drēbes varam nomainīt, lai ērcēm, kas, iespējams, atrodas uz drēbēm, nedotu laiku piesūkties cilvēkam."
  • Pretalerģijas zāles no mājas aptieciņas. Jāatceras, ka zāles varam ņemt tikai savai lietošani vai ģimenes locekļiem, par kuriem zinām, ka viņiem tās nepieciešamas. Var gadīties, ka pārgājiena laikā iekož, piemēram, bite, un pretalerģijas zāles šajā gadījumā var noderēt.
  • Pārgājienam jābūt ar mērķi. Pārgājiena garums vien par pārājienu neko nepasaka. Ir vairāki citi faktori, kas ir daudz svarīgāki un jāņem vērā, izvērtējot savas un ceļabiedru fiziskās spējas:
    • cik daudz laika pavadīsiet ceļā;
    • cik daudz veiksiet kāpumus augšā un cik bieži dosieties lejup;
    • cik daudz ceļa tiks mērots mežā, pļavā vai līdzenā vietā.

Nosakiet pārgājiena mērķi – kurp vēlaties aiziet. Mērķa sasniegšana sniegs gandarījuma izjūtu par paveikto ceļu, kā arī dos spēju un motivāciju paveikt vairāk.

  • Labam pārgājienam jābūt daudzveidīgam! Tas nozīmē – pārgājiens ietver gan iešanu pa meža ceļu, gan taciņu, ceļā tiek šķērsota upe vai cita ūdenstilpe, vai arī ir kāds izpētes objekts. Dažādība došanos dabā padarīs aizraujošāku.
  •  Pirmā pārgājiena optimālais garums: 5-10 km! Tas var šķist nedaudz, bet, ja ejam kopā ar bērniem, ir svarīgi, lai viņos nezūd vēlme doties pārgājienos. Distanci vienmēr var kāpināt, un nevar apgalvot, ka, piemēram, 20 km ir ideāls attālums. Tas ir ļoti indivuduāli: kādam 20 km ir nieks, citam – absolūti neiespējama distance.
  • Jaunas aktivitātes integrējam pakāpeniski. “Ja esam bijuši vairākos vienas dienas pārgājienos ar dažādām distancēm, varam sākt domāt par pārgājienu ar ēst gatavošanu, kad piemēram, gatavojam dabā, izmantojot prīmusiņu. Vēl pēc tam varam doties dienas pārgājienā ar ēdiena gatavošanu un upes šķērsošanu. Pēc tam esam gatavi divu dienu pārgājienam ar nakšņošanu teltī vai kādā viesu mājā, bet ar nosacījumu, ka otrajā dienā neejam sevišķi lielus attālumus. Tā pakāpeniski nonāksim pie tā, ka būsim gatavi arī nopietnākiem vairāku dienu pārgājieniem,” skaidro Māris Lazdiņš.

Kuras pārgājiena takas iziet šovasar?

“Iesaku noiet kādu Mežtakas posmu – tā ir pārgājienu taka, kas ved cauri Baltijas skaistākajiem mežiem, reģionālajiem, dabas un nacionālajiem parkiem. Mežtaka sākas Polijā un ved cauri Lietuvai,  Latvijai, kur Mežtaka ir visīsākā – 674 km, un Igaunijai. Mežtakas garums ir sadalīts 20 km garos vienas vai divu dienu posmos, un tā ir patiešām skaista. Latvijā ļoti gleznaina ir taka gar Amatas upi, noteikti iesaku to iziet! Vai arī doties uz Baldoni, kur noiet kādu posmu ap Kausezeru. Vēl ieteiktu mērot maršrutu gar kādas sev tīkamas upes krastu vai iedibināt tradīciju ģimenē, kad ik gadu ejat kādu noteiktu posmu gar Baltijas jūru, piemēram, Kurzemes jūrmala ir ļoti skaista!” saka “Lūzumpunkts” instruktors Māris Lazdiņš.

Soļi zaļākai Latvijai!

Šovasar, esot kustībā un ejot pārgājienos, ir iespējams parūpēties ne vien par savu labsajūtu un veselību, bet arī par Latvijas vidi. Apdrošināšanas sabiedrība ERGO aicina pievienoties soļu izaicinājumam lietotnē #walk15, kur noietie soļi pārvērtīsies virtuālos kokos, bet ERGO tos padarīs par īstiem, iestādot līdz 30 000 koku Latvijas mežos. Izaicinājums ar mērķi kopīgiem spēkiem “izaudzēt” 30 000 virtuālo koku turpināsies līdz 31. jūlijam. 

Reģistrējieties ERGO soļu izaicinājumam šeit https://walk15.app/challenge/code/ERGO2023

Avots

RED insurance brokers

RED – ne tikai spilgts, bet arī profesionāls un Tev draudzīgs tonis