Kā rīkoties, ja auto uz ceļa saslīd?

Ja, braucot pa sniegotajiem ceļiem, radusies sānslīde, šoferim jābūt mierīgam un jāievēro daži ieteikumi. “Pirmkārt, nepieļaujiet kļūdu – ķerties pēc bremzes pedāļa, lai novērstu auto izslīdēšanu no ceļa


Ziema nes sev līdzi gleznainu, sniegotu ceļu ainavu, taču tā sagādā arī izaicinājumus autovadītājiem, īpaši, ja runa ir par slideniem ceļa apstākļiem. Neatkarīgi no tā, vai esat pieredzējis šoferis vai iesācējs, zināšanas, kā ziemā rīkoties ar slīdošu automašīnu, ir ļoti svarīgas savai un citu uz ceļa esošo cilvēku drošībai. Gjensidige Latvija sagatavojusi praktiskus padomus, ko ņemt vērā, lai izvairītos no neparedzētām situācijām uz ceļa, un braukšana būtu droša pat nelabvēlīgākajos laika apstākļos.

 

“Līdz ar ziemas atnākšanu, palielinās negadījumu skaits uz autoceļiem. Būtiski atcerēties, ka braukšanai ziemā ir nepieciešama pastiprināta uzmanība un pielāgošanās spējas. Neatkarīgi no tā, vai pārvietojaties ar pilnpiedziņas vai vienas ass piedziņas auto, savas braukšanas prasmes nedrīkst pārvērtēt. Saglabājot mieru, pielāgojot braukšanas paņēmienus un sagatavojoties, jūs varat droši pārvietoties pa ziemas ceļiem. Tāpat svarīgi atcerēties, ka labāk ir ierasties galamērķī nedaudz vēlāk, nekā riskēt ar negadījumu steigas dēļ,” stāsta autovadīšanas apmācības eksperts un augsti kvalificēts instruktors Ronalds Burnickis.

 

Kā izvairīties no bīstamām situācijām?

Ziemas laikā ceļi pārvēršas par sarežģītu reljefu, kas prasa pastiprinātu piesardzību un braukšanas paradumu maiņu. Kā norāda braukšanas instruktors, braucot pie stūres nelabvēlīgos laikapstākļos, ļoti būtiski atcerēties, ka bremzēšanas ceļš ir ievērojami garāks nekā normālos apstākļos. Tas nozīmē, ka katram braucējam ir jāatceras ievērot lielāku distanci starp priekšā braucošo auto, un braukšanas ātruma samazināšana ir jāuzsāk ievērojami laicīgāk. Braucot ar mazāku ātrumu, autovadītājam ir lielāka iespēja kontrolēt auto arī tad, ja tiek izjusta sānslīde.

 

Tomēr, lai izvairītos no nepatikšanām, ir jāatceras dažas elementāras lietas, viena no tām ir pareiza roku turēšana uz stūres. Pareizi rokas būtu turēt uz pulksten bez piecpadsmit trijiem, jo šādi autovadītājs strauji var reaģēt uz bīstamām situācijām. Brīdī, kad jūsu automašīna sāk slīdēt, ir dabiski izjust panikas uzliesmojumu, tomēr galvenais ir saglabāt mieru, dziļi ieelpot, turēt rokas uz stūres un mēģināt koncentrēties uz ceļu. Ne mazāk svarīgi ir izvairīties no pēkšņām kustībām gan bremzējot, gan gāzējot, gan arī veicot stūres manevrus.

 

Vai Tavs auto ir gatavs ziemai?

Braucot ar automašīnu ziemā ir jābūt pārliecinātam par tās tehnisko stāvokli un savām iemaņām. Būtiski ir auto aprīkot ar labām ziemas riepām, jo tām ir izšķiroša nozīme, lai nodrošinātu jūsu drošību, manevrētspēju un vispārējo braukšanas pieredzi sarežģītajos ziemas apstākļos. Mūsdienās automašīnas tiek aprīkotas ar dažādām elektroniskajām sistēmām, kas ievērojami palielina satiksmes drošību pat uz slidena ceļa, piemēram, ABS (riteņu pretbloķēšanas sistēma) un ESP (elektroniskā stabilitātes sistēma). Šīs sistēmas sāks darboties automātiski, kad automašīna zaudēs saķeri, taču jāatceras, ka tās ir domātas, lai autovadītājam palīdzētu, bet tās nepaveiks darbu viņa vietā.

 

Ko darīt, ja auto tomēr saslīd?

Ja, braucot pa sniegotajiem ceļiem, radusies sānslīde, šoferim jābūt mierīgam un jāievēro daži ieteikumi. “Pirmkārt, nepieļaujiet kļūdu – ķerties pēc bremzes pedāļa, lai novērstu auto izslīdēšanu no ceļa. Pēkšņa bremzēšana var izraisīt kontroles zaudēšanu uz apledojušiem vai sniegotiem ceļiem. Tā vietā bremzējiet maigi un vienmērīgi. Ja jūsu automašīna ir aprīkota ar bremžu pretbloķēšanas sistēmu (ABS), sistēma automātiski modulēs bremzes jūsu vietā. Galvenais censties neveikt pārāk asas kustības ar stūri un bremzēm”, konsultē braukšanas instruktors.

 

Ja mašīna ir saslīdējusi, tad gadījumā, ja braucat ar priekšpiedziņas auto, stūre ir jāpagriež izslīdēšanas virzienā, respektīvi, ja auto aizmugure slīd uz labo pusi, stūre ir jāgriež pa labi. Tas ļaus priekšējai piedziņai izvilkt mašīnu no saslīdēšanas un tā turpinās kustību taisnā virzienā. Braucot ar priekšējās piedziņas auto, eksperts iesaka arī nedaudz piespiest akseleratora jeb gāzes pedāli. Arī tad, ja braucat ar aizmugurējās piedziņas auto, stūre ir jāpagriež izslīdēšanas virzienā, taču gāzes pedālis ir jāatlaiž. Kad mašīna izlīdzināsies, var akurāti spiest gāzes pedāli. Saslīdot ar pilnpiedziņas auto visdrošāk būs rīkoties tāpat, kā ar priekšpiedziņas auto. Saglabājot mieru un veicot šīs darbības, jūs varat palielināt savas iespējas droši pārvietoties ar savu transportlīdzekli ziemas ceļu izaicinājumos.

 

Raksts tapis sadarbībā ar apdrošināšanas sabiedrību Gjensidige

 

Avots

RED insurance brokers

RED – ne tikai spilgts, bet arī profesionāls un Tev draudzīgs tonis