Atstarotājs - dzīvības glābējs tumšajā laikā

Viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj mazāk aizsargātie satiksmes dalībnieki – uzskata, ka viņi uz ceļa ir redzami jebkurā situācijā un jebkurā diennakts laikā


Tumšajā periodā, kad saule vēlu aust un agri riet, īpaši svarīgi rūpēties par savu un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību. Šajā laikā ievērojami pieaug negadījumu risks, it īpaši vietās, kur gājējiem nav nodrošināts atbilstošs ceļa apgaismojums.

Svarīgi atcerēties, ka atstarotāji ir būtiska drošības sastāvdaļa, ne tikai modes elements. Gājējs vai velosipēdists, kurš nēsā atstarotāju, autovadītājam ar tuvās gaismas lukturiem ir redzams jau 100 līdz 150 metru attālumā. Lietojot tālās gaismas, atstarotājs nodrošina redzamību jau 300 līdz pat 400 metru attālumā. Turpretim cilvēks bez atstarotāja ir pamanāms tikai 30 līdz 50 metru attālumā, kad autovadītājam bieži vien vairs nav pietiekami daudz laika, lai droši nobremzētu. Autovadītājiem, braucot ar ātrumu 90 km/h, bremzēšanas ceļš var sasniegt 100 metrus. Turklāt sliktos laikapstākļos, piemēram, kad asfalts ir slapjš vai slidens, bremzēšanas ceļš kļūst vēl garāks.

“Viena no biežākajām kļūdām, ko pieļauj mazāk aizsargātie satiksmes dalībnieki – uzskata, ka viņi uz ceļa ir redzami jebkurā situācijā un jebkurā diennakts laikā. Tā nav, un gan ārpus apdzīvotām vietām, gan pilsētvidē gājējiem un velosipēdistiem ir jārūpējas par savu redzamību! Dažkārt arī uz apgaismota ceļa šoferiem ir grūti saskatīt gājējus, bet gaismu atstarojošo elementu izmantošana apģērbā jau laikus liek manīt vadītājam, ka ceļu satiksmē piedalās gājējs vai velosipēdists,” norāda Valsts policijas Reaģēšanas pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis.

Ceļu satiksmes noteikumu 10. pants norāda, ka gājējiem, kas atrodas uz brauktuves vai nomales, diennakts tumšajā laikā un ja ceļš nav pietiekami un vienmērīgi apgaismots, ir pienākums būt tērptiem atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem. Ja pienākums netiek pildīts, tad Ceļu satiksmes likumā noteikta atbildība - par gājējiem noteikto pienākumu pārkāpšanu piemēro brīdinājumu vai naudas sodu gājējam no divām līdz sešām naudas soda vienībām, kas ir līdz 30 eiro.

 

Kā izvēlēties kvalitatīvu atstarotāju?

Izvēloties atstarotāju, svarīgi pievērst uzmanību tā kvalitātei un atbilstībai drošības standartiem. Nereti jaunieši izvēlas dažādus stilīgus aksesuārus un priekšmetus, kas tikai vizuāli līdzinās atstarotājiem, taču nepilda to drošības funkciju. Ieteicams izvēlēties atstarotājus ar CE marķējumu, kas atbilst ES drošības prasībām un ir vismaz 15 kvadrātcentimetrus lieli - maksājumu kartes izmērā. Vislabāko gaismas atstarošanas spēju nodrošina atstarotāji gaišos toņos, kas izgatavoti no mikroplazmas materiāliem. Tumšajā laikā, īpaši bērniem, ieteicams vilkt arī gaišāku apģērbu, lai automašīnas un citi satiksmes dalībnieki spētu ātrāk reaģēt. Ja drēbēs ir iestrādāti atstarotāji, savai drošībai nepieciešams pārbaudīt, vai arī tiem ir norādīts CE marķējums. Tikai tad atstarotājs sniegs reālu aizsardzību uz ceļa.

 

Kā pareizi nēsāt atstarotāju?

Lai atstarotājs būtu efektīvs, tas ir jānēsā redzamā vietā, kur tas būs labi saskatāms gan no priekšas, gan aizmugures. Gājējiem vislabāk to piestiprināt pie apģērba piedurknēm, somas vai kājas ceļa braucamās daļas pusē, savukārt velosipēdistiem pēc ceļu satiksmes noteikumiem nepieciešams atstarotājus piestiprināt velosipēdam abos sānos, riteņu abās pusēs. Priekšpusē velosipēdam jābūt aprīkotam ar baltu atstarotāju un jādeg baltam gaismas lukturim, bet aizmugurē ar sarkanu atstarotāju ar sarkanu gaismas lukturi. Ja lukturu nav vai tie nedarbojas, velosipēda vadītājam jābūt tērptam atstarojošā vestē vai apģērbā ar labi redzamiem gaismu atstarojoša materiāla elementiem.

Palielināt savu drošību ir iespējams, lietojot vairāk nekā vienu atstarotāju. Papildus tradicionālajiem atstarotājiem pie rokas vai kājas, pārvietojoties slikti izgaismotās vietās, iesakām apsvērt iespēju nēsāt atstarojošu vesti. Ja tomēr gadās atrasties uz neapgaismota ceļa bez atstarotāja, visdrošākais risinājums ir ieslēgt mobilā telefona lukturīti, lai padarītu sevi redzamu, un tikai tad turpināt ceļu. Nodrošinot, ka esi labi pamanāms, tu rūpējies par savu drošību un arī par citiem ceļu satiksmes dalībniekiem.

“Pieredze rāda, ka bieži vien cilvēki aizmirst, cik svarīgi ir būt labi pamanāmiem, īpaši sliktos laikapstākļos. Pēc pieejamajiem CSDD datiem, šogad Latvijā ceļu satiksmes negadījumos ir cietuši 434 gājēji un 20 gājuši bojā. Tādēļ aicinām visus satiksmes dalībniekus nepaļauties tikai uz apgaismojumu vai pašu pārliecību par redzamību, bet vienmēr nodrošināt, ka izmantotie atstarojošie elementi ir pārbaudīti un redzami no krietna attāluma,” mudina S. Glovecka.

 

Raksts tapis sadarbībā ar apdrošināšanas kompāniju Gjensidige

 

Avots

RED insurance brokers

RED – ne tikai spilgts, bet arī profesionāls un Tev draudzīgs tonis